E-Fatura

E-Fatura Nedir?

E-Fatura, veri format ve standardı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve elektronik belge biçiminde düzenlenen, VUK gereği bir faturada yer alması gereken bilgilerin içerisinde yer aldığı, satıcı ve alıcı arasında dolaşımını güvenli ve sağlıklı bir biçimde sağlamak amacıyla Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından oluşturulan uygulamadır. Özet olarak eski usül fatura sisteminin elektronik ortama taşınmış halidir.

E-Fatura Uygulaması Kimler İçin Zorunludur?

E-Fatura yeni resmi gazete yayını ile, yıllık satış cirosu 5.000.000₺ yi aşan tüm firmalar için zorunludur. Bazı sektörlerde ise ciro şartı aranmaksızın mükellefiyet zorunludur. E-Fatura mükellefi olabilmek için ciro yada sektör gözetilmeden gönüllülük esaslarına bağlı olarak geçiş yapılabilir. Zorunluluk özet tablosu için tıklayınız.

E-Fatura Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

E-Fatura kullanan bir mükellef birçok konuda avantajlı durumdadır. Öncelikle baskı yapılmış bir matbu evrak ücreti ödemez, fatura yazıcısına ihtiyaç duymaz, zarf ihtiyacı yoktur, klasör ihtiyacı yoktur, arşiv odası ihtiyacı yoktur, kargo gönderim ücretlerini ödemez ve daha bir çok maddi yönde avantajı olduğu gibi işletmeye hız avantajı da sağlamaktadır. Kesilen e-faturanın elektronik olarak gönderiliyor olması zaman konusunda da avantaj sağlamaktadır. Kesilen e-faturalarına saniyeler içerisinde ulaşmak ise büyük kolaylıktır.

E-Fatura Gönderimi Logo Yazılım'da Nasıl Yapılır?